פרחי באך

האיש והאגדה, מפעל חייו של ד”ר באך.

ד”ר באך יליד 1886 יליד ברמינכם, אנגליה. כבר בשנות ילדותו המוקדמות גילה אמפטיה ודאגה לסבל האנושי. בצעירותו, במקביל ללימודיו עזר בבית חרושת ליציקה בבעלותו של אביו. הוא התחבב על יתר העובדים ותוך כדי עבודה הוא שם לב להתנהגות חבריו לעבודה וגילה שמרביתם חיים בבדידות, בתחושת ניכור, דכדוך ועצב, דבר שהשפיע בסופו של דבר על בריאותם הכללית. בגיל צעיר הוא החליט על ייעודו בחיים, להיות עזר לאנושות, אך הוא לא ידע כיצד. בגיל מבוגר יותר הוא החליט ללמוד רפואה באוניברסיטה בלונדון, ומיד לאחר התמחותו ברפואה החל לעבוד בבית חולים. עד מהרה הוא גילה עניין רב יותר במצבם הנפשי של מטופליו יותר מאשר במחלות מהם סבלו. לאחר שעות העבודה, הוא נהג לשבת ליד חוליו והקשיב לנושאים שבאמת הטרידו אותם. אט אט הוא הבין שהגורם העיקרי למחלותיהם הם למעשה דאגת יתר, תפיסות עולם שגויות, פחדים וחרדות. אחת מהמטופלות סבלה מאסטמה חריפה, וכאשר הוא שאל מה מציק לה, המטופלת סיפרה שהיא מאוד דואגת לבנה היחיד שעבר להתגורר הרחק בצפון אנגליה עקב עבודתו. הדאגה האימהית הפכה מהר מאוד לדאגת יתר שבאה לידי ביטוי באסטמה חריפה . באחד הימים בנה בא לבקר אותה בבית החולים והודיע לה שהוא מצא עבודה בקרבת הבית, מרגע קבלת ההודעה היא החלה להרגיש טוב יותר ותוך מספר ימים היא התאוששה לחלוטין. הדאגה הוסרה מליבה, והגוף הגיב לתחושת השחרור מהדאגה.

מטופל נוסף סבל מכיב קיבה קשה במיוחד, בשל פיטוריו מעבודתו והנטל לפרנסת המשפחה, גופו פיתח התנגדות,אך מיד לאחר שהאיש מצא מקום עבודה חדש, הוא התאושש וחזר לבריאותו התקינה.

בשנת 1913 ד”ר באך התמנה כקצין רפואה לנפגעי מלחמת העולם הראשונה והיה אחראי על 400 מיטות של נפגעי המלחמה. דר’ באך החל לבחון את השפעות הטראומות והלחץ ביחס ליכולת ופוטנציאל ההחלמה של מטופליו. דר’ באך השתמש בשיטות ההומיאופתיות, והתוצאות הקליניות שלו התפרסמו בכתבי עת רפואיים שונים. למרות ההצלחה שלו בריפוי מטופליו היה מודאג מכך שמרבית הרופאים התעלמו מהסבל של המטופלים מאחר והרופאים התרכזו במחלות ולא במצב הנפשי של המטופלים. שנה לאחר גיוסו דר’ באך שוחרר מהשירות הצבאי בשל בריאותו הלקויה, אך הוא המשיך את עבודתו כרופא בבית חולים. בשנת 1917 הוא נאלץ לעבור ניתוח להסרת סרטן מגופו והרופאים ניבאו שנותרו לו שלושה חודשים לחיות. בשל תחזיות הרופאים דר’ באך חש שעליו לסיים את מחקרו והשקיע את כולו לעבודתו במפעל חייו ועד מהרה הוא חזר לתפקוד מלא וכך הוא גילה שחייו התארחו מעל המצופה בשל היותו כל כך מרוצה מעיסוקו שהיה גורם מכריע בהבראתו.

רבים שואלים כיצד זה שדר’ באך לא היה מסוגל לרפא את עצמו בעזרת התמציות שהוא עצמו חקר וחשף , אך למעשה הוא אכן הצליח לחיות עוד 20 שנה בעזרת התמציות שהוא כל כך האמין בתכונותיהם המרפאות. דר’ באך האמין שלכל אחד יש יעוד גם אם היעוד אינו ברור לאדם, ובעזרת תמציות הפרחים אנו אכן יכולים לחשוף את היעוד אותו באנו לממש, ולמעשה זהו הריפוי וההחלמה האמיתית.

תפיסת העולם של דר’ באך הייתה ” שאין מחלות, יש רק אנשים חולים”. בשנת 1928 החל לחפש אחר צמחים שיופקו באופנים ודרכים שונות. דר’ באך היה החלוץ שידע כי מחלות נוצרות עקב חשיבה שלילית ושאין החלמה מלאה ללא שינוי בהשקפת חיים, דפוסי חשיבה ושינוי בעמדה ובגישה. דר’ באך התמקד בעיקר בסוגיות רגשיות ונפשיות של מטופליו, וחיפש דרך הרמונית וטבעית יותר עבור סוגיות רגשיות ונפשיות. בשנת 1928 הוא חשף את שתי התמציות הראשונות-

IMPATIENS – MIMULUS

תוצאות הריפוי של התמציות בהם הוא טיפל במטופליו היו כל כך טובות שהוא המשיך בחיפוש פרחים בעלי איכויות ריפוי נפשי ורגשי. הוא נטש את השיטות המדעיות בהם השתמש, ובמקום זאת הוא בחר להסתמך על הכישורים שלו כמרפא ולהשתמש באינטונאציה שהנחתה אותו. הוא הכיר היטב את תכונות הריפוי של הצמחים דבר שהקל עליו בחיפוש אחר צמחים בעלי איכויות אותם חיפש.

בתקופת האביב והקיץ הוא התמקד בחיפוש אחר צמחים להפיק מהם את התמציות ואילו בחודשי החורף הוא טיפל בחולים שבאו לקבל עזרה ויעוץ. הוא גילה שכאשר הוא התייחס לרגשות המטופלים שלו, הדבר הקל על המצוקה הגופנית והם חזרו לתפקד באופן בריא.

בשנת 1934 דר’ באך עבר למאונט ורנון, אזור כפרי מוקף שדות בהם הוא חשף את 19 תמציות בהם השתמש על מטופליו, ורק לאחר שראה הטבה במטופליו הוא החליט שעליו להפיץ את הידע. חשיפת תכונות הצמחים על סוגיות נפשיות השלימו את עבודת חייו, וזאת תוך כדי הקרבה וסבל אישי רב.

דר’ באך נפטר ב- 27.11.1936, בהיותו בן 50 בלבד.

כיום המרכז של דר’ באך נמצא באנגליה בהם מיוצרים 38 התמציות שהתגלו על ידי דר’ באך.

כאמור, רגישותו הרבה של דר’ באך לסבלו של האדם הביאו אותו למסקנות הבאות:

הגורם העיקרי למחלות נמצא ברמה הנפשית או הרגשית.

הרבה מחלות קשורות לחשיבה שלילית.

המחלה היא קונפליקט בין השכל לרגש.

 

38 התמציות של דר’ באך, עובדות בעיקר בזכות הזיכרון של המים. את הפרחים קוטפים בשיא פריחתם באור הראשון של הבוקר כשהטל עדיין נמצא על הפרחים. לזמן הקטיפה של הפרח יש משמעות מטאפיזית.

38 התמציות של דר’ באך למעשה פונות ישירות על המודעות העצמית של האדם, מאפשרות לו שינויי בתודעה, וכן שינוי בדפוסי חשיבה, שחרור כעסים, פחדים, מצב רוח ובכך מאפשרים זרימה חופשית יותר.

כל התמציות של דר’ באך מופקות מצמחי בר נקיים מדשנים וכימיקאלים. ניתן לשלב תמציות באך עם תרופות נוספות מאחר והתמציות פועלות ברמה הנפשית ולא ברמה הפיזית.

דר’ באך חילק את 38 התמציות ל-7 קטגוריות על פי נושאים:

פחדים וחרדות.

חוסר עניין בחיים- בנסיבות קיימות.

בדידות.

רגישות יתר להשפעות חיצוניות ודעות של אחרים.

דיכאונות וייאוש.

דאגת יתר לאחרים.

תמציות למצבי רוח ופחדים:

HOLLY -תמצית המיועדת לטיפול ברגשות שליליים כגון קנאה- שנאה –חשדנות כלפי אחרים

MIMULUS -תמצית לטיפול בפחדים יומיים ממקור ידוע

VERVAIN – תמצית לטיפול בהתלהבות והתלהמות יתר

HORNBEAM -תמצית לטיפול בעייפות ממצבים של שגרה

IMPATIENS – תמצית לטיפול בחוסר סבלנות

WALNUT – תמצית לטיפול הגנה מפני שינויים חיצוניים

WHITE CHESTNUT – תמצית לטיפול במחשבות מדאיגות שחוזרות על עצמן.

 

תמציות עזרה ראשונה :

RESCUE – תרכובת מ- 5 צמחים

WILD OAT – לאנשים בעלי נטייה לחוסר וודאות בחיים.

CERATO – תמצית שעוזרת לאנשים בעלי קושי לקבל החלטות.

HORNBEAM – תמצית שמיועדת לאנשים בעלי חוסר אנרגיה- בעיקר אנשים עייפים מהחיים.

GENTIAN – תמצית שמיועדת לטפל באנשים החשים דכדוך- חוסר מוטיבציה , רפיון עקב אי הצלחה.

GORSE – תמצית לאנשים שחשים ייאוש ותבוסנות לאחר מאבק

 

תמציות לטיפול בתחושת בדידות:

HEATHER – לטיפול באנשים הממוקדים בעצמם ובחרדות של עצמם.

IMPATIENS – תמצית לטיפול באנשים בעלי חוסר סבלנות וקצרי רוח

WATER VIOLET – לאנשים גאים ומכונסים בעצמם בעיקר בשל עליונותם השכלית- שקשה להם להתחבר.

אצלנו בחנות ניתן להזמין תערובת של תמציות באך לפי בחירתכם, צרו איתנו קשר לשם כך וקבלו מחיר אטרקטיבי.

בכדי לקבל זווית ראיה רחבה יותר  על תמציות פרחי באך, הנכם מוזמנים להקשיב לגברת  רוחה רוזן וד”ר קראסו בדיון המסביר  מה הם פרחי באך וכיצד הם משפיעים עלינו: