ארומתרפיה

מהי ארומתרפיה ?

ארומתרפיה היא השימוש בשמנים אתריים המופקים מצמחים למטרות בריאותיות. השימוש יכול להיות במגע עם העור (לדוגמא בעיסוי), בהרחה (ומכאן השם ארומה), או בלקיחה פנימית בבליעה. תמציות כמו כורכום או אגוז מוסקט מצויינות גם כתוספת למזון.

חשוב לציין שחלק מהתמציות הארומתיות עשויות לגרום לצריבה ולכן שימוש על העור ללא דילול או בבליעה מחייב התייעצות מוקדמת עם מומחה בכדי למנוע נזק. בד”כ שימוש בבליעה או במגע נעשה בשילוב עם חומרים נוספים המדללים את ההשפעה המקומית של החומר.

ארומתרפיה היא סוג של טיפול טבעי, המנצל חומרים שפותחו ע”י הצמחים, בכדי לשפר את מצבנו באספקטים פיזיים ונפשיים.

 

מה הן תמציות ארומתיות ?

 

תמצית ארומתית, או בשמות נוספים שמן ארומתי או שמן אתרי, היא תמצית המופקת מהשורש, זרעים, עלים או פרחים של צמחים המשמשים את המטפל ב ארומתרפיה. זהו לא שמן במובן הקלאסי למרות שנהוג גם לכנות את התמצית שמן מאחר והוא נמס היטב בשמן. התמצית מכילה כמות גדולה של חומרים פעילים שמשמשים את הצמח לצרכי קיומו, בין השאר גם בכדי להגן עליו מפני מזיקים שונים, חיידקים, וירוסים ופטריות. בשל כך, כל השמנים הארומתיים הם אנטיספטיים, וחלקם אף טובים כנגד דלקת ובעיות נוספות.

התמציות הארומתיות אינן מסיסות במים, ומכאן גם השם שמנים ארומתיים. התמציות הן מאוד נדיפות, ובקבוק קטן שנשאר פתוח יתאדה עם הזמן. עם זאת, יכולת העמידות לאורך זמן של התמציות מרשימה בגלל התכונות האנטיספטיות שלהן. התמציות הארומתיות מכילות מגוון גדול של מרכיבים, לעיתים אף מספר מאות.

 

 אופני שימוש בשמנים ארומתיים

 

בהרחה:

 ניתן להשתמש במבער כשרוצים אפקט על מספר אנשים בחדר לאורך זמן. יש מבערים פשוטים שניתן להשתמש בהם להדפה באמצעות נר ומים (כמו בתמונה), ויש מבערים חשמליים שיכולים לפעול פרק זמן ארוך יותר (ניתן למצוא בחנות הוירטואלית אתשני הסוגים). במקרה של מבער פשוט שמצוי בכל חנות עם אביזרי טיפול, חשוב למלא את הצלוחית שמעל הנר במים ולהדיף לתוכה את התמצית הארומתית בכדי להשיג אפקט לאורך זמן ולמנוע מהתמצית טמפרטורות גבוהות מדי היכולות להזיק לסגולות החומר. מוזגים מים חמים לתוך הצלוחית, ומטפטפים בין 6-10 טיפות תמצית ארומתית מתאימה לתוך המים החמים. בד”כ האפקט נמשך לכערך 20 דקות.

ניתן להדיף תערובת תמציות למדיטציה, תמצית אורן לשיפור השינה, תמצית ברגמוט להקלה מלחצי היום-יום, תמצית לבנדר לעידוד ושיפור מצב הרוח, תמצית של אקליפטוס רדיאטה להקלה על נשימה כשהאף סתום וכן הלאה.

 

ניתן “להסניף” את החומר ישירות מהבקבוקון, או לפזר מעט על דש הבגד או טקסטיל בסביבה תוך זהירות שלא יגע ישירות בעור. לדוגמא, תמצית משולבת של מנטה וקמפור מקלה מאוד על כאבי ראש ובחילות וניתן להריח ישירות מהבקבוקון בשאיפות עמוקות.

 בשימוש חיצוני:

 

מריחה על העור עם שמן נשא. שימוש מאוד נפוץ הוא בשילוב עם עיסוי. התמצית הארומתית מוסיפה נופך של חיטוי לשמן שבו מעסים, החומר הארומתי נספג בעור ותורם לטיפול באופנים שונים. לדוגמא, תוספת של תמצית לבנדר מוסיפה לרוגע ולהרגשה הטובה. תוספת של תמצית ארז עוזרת לרכך שרירים נוקשים, תוספת של ג’וניפר ומנטה מועילה למצב של בצקת, תמצית קז’יפוט טובה לרגיעה של המטופל וכן הלאה. שמן הנשא יכול להיות שמן שקדים, שמן שומשום וכן שמנים נוספים או תערובות שלהם. התמצית הארומתיות נוספת בד”כ בריכוזים של אחוזים בודדים כמו 2-6% בלבד, ולאחר התייעצות עם מומחה לגבי הבטיחות של התמצית והסינרגיה שלה עם התמציות האחרות המוספות לתערובת. לצורך עיסוי כללי והשגת אפקט סינרגטי טוב ניתן כדוגמא להוסיף לשמן נשא שקדים, תמציות ארומתיות של אורן, אקליפטוס, רוזמרין ולבנדר בריכוז של עד 2%. ניתן להוסיף לאמבט עם מים מספר טיפות של תמציות ארומתיות (שלא גורמות כוויה). לדוגמא, להקלה במקרה של חום ניתן להוסיף לאמבט עם מים פושרים 2-6 טיפול של תמצית אתרית של פלפל שחור (רק תמצית ארומתית מחברה ידועה ובטוחה ובהכוונת מומחה).

 בתרסיס:

ניתן ליצור תרסיס המבוסס על מים ומכיל תמצית ארומתית. בכדי לאפשר לתמצית להתערבב עם המים, יש להוסיף גם מלח. לדוגמא, ליטר מים מזוקקים בבקבוק זכוכית (תמצית ארומתית עשויה להגיב עם פלסטיק), מוסיפים 9 גרם מלח בישול, ו 40 טיפול לבנדר. ניתן לרסס על כוויה לחיטוי, וכן באויר לחיטוי כללי מחיידקים ווירוסים בכדי למנוע הידבקות במקום סגור כמו קליניקה, כיתת לימוד וכדומה.

בלקיחה פנימית:

תמציות המותרות לבליעה, ניתן לקחת 2 טיפות פעמיים ביום כשהתמצית מעורבת בכפית דבש או כפית שמן זית. במצבים מיוחדים ניתן להוסיף גם לכדור פחם או משקה אלכוהולי. לדוגמא, תמצית אגוז מוסקט עוזר לנטרל ריחות לא טובים בפה הנובעים מהקיבה, תמצית אקליפטוס דייבס מועילה לאנשים שמרגישים תשישות וחוסר אונים, תמצית הל בכפית דבש מקלה על צרבת וכן הלאה. כמעט כל צורך פיזי ונפשי יכול לקבל מענה בעולם ה ארומתרפיה.

ארומתרפיה לתיבלון מזון:

ישנן תמציות שכדאי להוסיף למזון, הן בגלל האפקט הארומתי שלהן והן בשל סגולות נוספות. לדוגמא, תמצית אגוז מוסקט משפר את העיכול, וניל כתוספת טעימה למזון חם ומתוק, תמצית כמון למזון מטוגן להפחתת הנזקים של הטיגון ועוד.

שטיפות:

ניתן להשתמש בתערובת של מים ותמציות (בשילוב עם חומר שיאפשר פיזור השמנים במים ) בכדי לטפל בבעיות שונות. לדוגמא, ניתן להכין תערובת לניקוי פצעונים בגב מחצי כוס מים, חצי חומץ, מספר טיפות של אורן ולימון או למון גראס. ניתן גם להכין תערובת לשטיפה וגינלית מ- 7 חלקים של מים רתוחים קרים עם חלק אחד של חומץ תפוחים, ו 12 טיפות של שמן מתאים כמו סלוויה או מרווה רפואית, לחצי ליטר נוזל. שטיפה בעזרת מזרק CC400 שלוש פעמים ביום.

 

ארומתרפיה בקוסמטיקה:

ארומתרפיה משמשת רבות בתחום הקוסמטיקה. השמנים הארומתיים משמשים בהכנה של קרמים וסבונים. התמציות מוסיפות הן ריח והן סגולות מיטיבות עם העור והגוף.

**** למידע נוסף על שימושים אפשריים בתמציות ארומתיות לפי סוג הצורך, לחץ כאן.

תמציות ארומתיות והשפעתן באמצעות הרחה

גורם הריח הינו הראשון להישרדות. לא ניתן שלא להריח, לא ניתן לחסום את ההרחה מאחר וזה חלק מתהליך הנשימה. אפילו אנשים שהם תתרנים, מגיבים לריח למרות שאינם חשים בו. זמן התגובה לריח – שבריר של שנייה. הסיבה לכך היא הישרדותית. לכן ההשפעה המהירה ביותר של התמציות היא באמצעות הרחה.

לא סתם, האף ממוקם מעל הפה, והוא מפקח על כל סוג של חומר שאנו מכניסים לפה. חוש הריח מעביר גירוי מהיר למוח בכדי לזהות מזון מקולקל או רעיל. מסלול זה מאפשר לתמציות הארומתיות להשפיע על האדם באופן מאוד מהיר ואפקטיבי.

 ההסטוריה של ה ארומתרפיה

השימוש בשמנים אתריים החל לפני למעלה מ- 5,000 שנה. המצרים, הסינים, הרומאים והאינדיאנים השתמשו בתמציות הארומתיות למטרות טיפול רפואי, אבל גם למטרות קוסמטיות ולבישום. השימוש במור ולבונה מוזכר כבר בתנ”ך, וגם היום משתמשים בשמנים ארומתיים אלו בטקסים דתיים ובהקשר של התרוממות רוחנית ונפשית.

בתקופה המודרנית, היכולות הטיפוליות של השמנים האתריים קיבלו חיזוק משמעותי עקב תאונת מעבדה שאירעה לכימאי צרפתי בשם רנה-מוריס גטפוסה ( René-Maurice Gattefossé ) שנכווה קשות במעבדה שלו ב- 1910, ובאופן אינסטנקטיבי הכניס את ידיו לנוזל שהיה במעבדה, במקרה שמן ארומתי של לבנדר. יכולת ההבראה מהכוויה היתה מאוד מרשימה והובילה לכך שהשימוש בתמצית האתרית של לבנדר התרחבה למקומות רבים, ושימשה אף לטיפול עזרה ראשונה בחיילים שנפצעו במלחמת העולם הראשונה ב- 1918. שימוש מיידי בשמן אתרי לבנדר עוזר גם למנוע צלקות. שם החל השימוש הנרחב ב ארומתרפיה בעולם המודרני. בפרוץ המגפה הגדולה של השפעת, גטפוסה השתמש בהצלחה בתערובת של מספר תמציות ארומתיות כדרך מניעה להידבקות בשפעת. רנה מוריס גם הניח את היסוד בשנת 1928 למדע ה ארומתרפיה והביא להכרה בשמנים האתריים במוסדות הרפואיים ע”י רופאים, אחיות ומטפלים בענפים שונים.

במלחמת העולם השניה, ד”ר זאן וולנה שהיה כירורג בצבא הצרפתי, השתמש בשמנים אתריים לחיטוי וטיפול בפציעות והוכיח שוב את מידת היעילות של ה ארומתרפיה.

כיום משתמשים ב ארומתרפיה בתחומים רבים. תחומי העזרה הראשונה לפציעות, בעיות עור, חרדות, עצירות, קשיי עיכול, כאבים שונים, הרגעת השרירים והגידים בשילוב עם עיסוי ועוד ועוד.

 ארומתרפיה- אמצעי זהירות

כמו בהרבה תחומים, כל דבר שיש לו השפעה חזקה על הגוף עשוי גם להשפיע לרעה אם לא משתמשים בו כראוי. לפני התחלת טיפול ארומתרפיה- תמיד מומלץ להתייעץ עם מומחה לפני שימוש ראשון בכל תמצית ארומתית.

נשים בהריון וחולי אסטמה צריכים להיזהר בכל סוג של שימוש.

ישנם שמנים ארומתיים שעשויים לגרום לכוויות או גירוי במגע עם עור כמו תמצית אתרית קפסיקום

 אנשים עם גידולים סרטניים המושפעים מהורמונים חייבים להתייעץ עם מומחה לפני שימוש

 ישנן תמציות ארומתיות שיכולות לגרום לאנשים מסויימות אלרגיה, כמו אקליפטוס, ג’ינג’ר ואחרים

 יש תמציות שיכולות להפוך לרעילות בחשיפה לאור כמו לימון וברגמוט, לאחר שימוש בהן על הגוף (כגון בעיסוי או במריחה) רצוי שלא לחשוף אזורים אלו לאור השמש.

 כיצד מופקים השמנים האתריים?

שיטת ההפקה המקובלת ביותר היא זיקוק, אם כי קיימות גם שיטות נוספות כמו סחיטה או המסה. בתהליך זיקוק, בד”כ מעבירים זרם של אדים חמים דרך הצמח, האדים סופחים את חומרי הריח, ואולם כשהם מתקררים התמציות הארומתיות נפרדות מהמים מאחר ואינם נמסים בהם. יש חשיבות גדולה לאופן שבו מבוצע התהליך בכדי שלא לפגוע באפקטיביות של החומרים המרכיבים. במקרה של פירות הדר, ההפקה יכולה להתבצע באמצעות סחיטה, וכך נותרים כל המרכיבים הפעילים ולא ניזוקים מחום.

 בואו לשמוע על הפקה של שמנים אתריים ועל ארומתרפיה בכלל ודרך ההשפעה שלהם עלינו משלומי סמלסון בתוכנית הבריאות של ערוץ 10: